LITHUANIA, POLAND AND KALININGRAD REGION OF RUSSIAN FEDERATION NEIGHBOURHOOD PROGRAMME

REALIZACJA

MIĘDZYNARODOWEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW WSPANIAŁYCH

TAUROGI

17    – 21  wrzesień 2007r.

FOTO RELACJA TAUROGI

17 .09. 2007 r.

Przyjazd do JURBARKAS zakwaterowanie w hotelu ”Kamita”

Kolacja. Integracja uczestników. Zarówno grupa polska jak i litewska bardzo czekały na rozpoczęcie projektu. Mimo trudów podróży uczestnicy z ogromnym entuzjazmem uczestniczyli w tych zajęciach.

18  .09. 2007r.

Warsztaty artystyczne na Zamku w Taurogach. Gospodarze Zamku przygotowali bardzo atrakcyjne formy warsztatowe. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy warsztatowe. Całość prowadził „Zamkowy duszek”. Poszczególne grupy zapoznane zostały z różnymi technikami rękodzieła. Uczestnicy wykonywali grupowe obrazy na płótnie, wisiorki ludowe oraz „drzewka życia”. Po wspólnym obiedzie uczestnicy wyjechali do Szawle. Bardzo duże wrażenie wywarła na dzieciach i młodzieży Góra Krzyży. Z wielką uwagą wysłuchali historii tego miejsca. Grupa z Tczewa zostawiła przywieziony krzyż z herbem powiatu tczewskiego.

Późnym popołudniem uczestnicy uczestniczyli w zajęciach w unikatowej pracowni czarnej ceramiki.

19 .09. 2007r.

Wyjazd do Kłajpedy. Uczestnicy poznali historię i teraźniejszość tego portowego miasta. Po krótkim rejsie promem odbyło się zwiedzanie Muzeum Morza. Bardzo szczególnym i atrakcyjnym punktem programu były zajęcia w delfinarium, gdzie uczestnicy podziwiali umiejętności delfinów i fok. Terapeuci i opiekunowie zapoznani zostali z możliwościami wykorzystania w terapii dzieci niepełnosprawnych delfinów.

Popołudniu uczestnicy zwiedzili przepiękny Pałac Zimowy w Kretindze.

20  .09. 2007r.

Gala teatralna w Pałacu Kultury w Taurogach. To był bardzo ważny dzień. Na scenie nowoczesnego obiektu swoje umiejętności artystyczne zaprezentowało 9 zespołów: Mimi Riczi z Tczewa, Sarabanda z Tczewa, Miglance z Tczewa, UL ze Starogardu Gdańskiego, Wesoła Gromada z Bartoszyc, Rag-baby Ann z Adakawas, Gama z Taurogów, Smaliukai z Taurogów oraz Sunflower z Taurogów. Na widowni prócz dzieci, młodzieży z tauroskich szkół zasiedło wielu znamienitych gości: przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu INTERREG III A z Panią dyrektor Aukse Bernadisiene, przedstawiciele administracji z  Panią Ireną Ričkuviene Naczelnikiem Okręgu Taurogi, z Panem Sigitasem Baciuška Zastępcą Naczelnika, z Panem Raimondasem Matemaitis Vice Merem Taurogów, z Panem Stanisławem Ackermanem Zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego, z Panem Henrykiem Nowickim Członkiem Zarządu Powiatu Tczewskiego i wielu innych. Widownia bardzo żywiołowo reagowała na poszczególne prezentacje. Wszystkie zospoły zostały nagrodzone brawami oraz prezentami.

Po wspólnym obiedzie odbyła się dyskoteka. W czasie rozmów podsumowujących projekt podkreślono jego wartość merytoryczną i znakomitą organizację. Potwierdzono chęć realizacji uzgodnionych wcześniej wspólnych strategii i programów na rzecz osób niepełnosprawnych. Podjęte zostały również rozmowy dotyczące programu terapii delfinami w Kłajpedzie oraz realizacji nowego projektu w obszarze aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, który otrzymał tytuł „Mam Prawo!“.

Podjęto też zobowiązanie do podjęcia prac przygotowawczych do zawarcia umowy o współpracy pomiędzy Okręgiem Taurogi a Powiatem Tczewskim.

21 .09. 2007 r.

Wyjazd do Polski.